- Termin realizacji
Na drzwi wewnętrzne standardowo czeka się około 5-6 tygodni przy drzwiach okleinowanych i 8-10 tygodni jeśli chcemy mieć drzwi lakierowane. Dlatego należy odpowiednio wcześniej je zamówić, żeby nie okazało się, że podłoga i ściany są gotowe a my nie możemy się wprowadzić bo nie mamy drzwi do łazienki! Oczywiście producenci są przygotowani na ewentualnych zapominalskich i ma kilka modeli, które dostępne są w szybkim terminie realizacji – na stanach magazynowych. Jednak wtedy mamy mniejszy wybór i może się okazać, że inny model bardziej nam się podobał, ale nie mogliśmy czekać więc wybraliśmy model, który po prostu był.
- Płaskie czy modułowe?
Skoro już wystarczająco wcześniej zdecydowaliśmy się zamówić drzwi, należy teraz wybrać czy zdecydujemy się na drzwi modułowe z mdf-u czy na drzwi płaskie wypełnione plastrem miodu. Takie drzwi różnią się wyglądem, wagą i przede wszystkim wytrzymałością i konstrukcją. Drzwi płaskie są wizualnie lżejsze i mniej masywne od drzwi z mdf-u. Wypełnione są tzw. plastrem miodu co sprawia, że są lekkie, ale również mniej odporne konstrukcyjnie. Tanie wypełnienie sprawia, że są to drzwi najtańsze na rynku, więc jeśli mamy ograniczony budżet, drzwi płaskie będą dobrym wyborem. Przeszklenia w takich drzwiach są wykonane z użyciem listew przyszybowych – sprawia to, że konstrukcja jest mniej stabilna niż szklenie w drzwiach z mdf-u. W drzwiach modułowych szyby są częścią konstrukcji, dzięki czemu są stabilniejsze. A co to nam daje w praktyce? Jeśli ktoś w gniewie trzaśnie drzwiami to szyba zostanie w drzwiach 😊 Oprócz tego brak listwy przyszybowej wygląda dużo bardziej estetycznie.
- Przylgowe czy bezprzylgowe?
To kolejne ważne pytanie, które musimy sobie zadać wybierając drzwi. Przylga to część skrzydła do której dochodzi uszczelka i która nachodzi na ościeżnicę. Jest to popularne rozwiązanie, które jest ogólno-dostępne i pasuje zarówno do wnętrz klasycznych i jak i nowoczesnych. Drzwi bezprzylgowe to takie, które mają skrzydło zlicowane z ramą. Takie rozwiązanie świetni sprawdzi się do wnętrz minimalistycznych czy loftowych. W drzwiach bezprzylgowych zastosowane są zawiasy ukryte, których nie widać w momencie zamknięcia drzwi. Zawiasy te są bardziej skomplikowane w montażu i ich konstrukcja jest mocniejsza niż zwykłych standardowych zawiasach. Z regulacją zwykłych zawiasów laik sobie poradzi. Z zawiasami ukrytymi, jednak potrzebujemy już doświadczonego montażysty. W drzwiach bezprzylgowych by nie zakłócać koncepcji prostych linii zastosowany jest zamek magnetyczny – nie ma standardowego języczka, który trzyma drzwi zamknięte.
- Kierunek drzwi. Prawe czy lewe?
Rozwiążmy tę kwestię raz na zawsze – drzwi są prawe czy lewe? Jak to sprawdzić? Żeby dobrze określić kierunek drzwi należy stanąć przed drzwiami od strony zawiasów. Jeśli zawiasy są po stronie lewej – drzwi są lewe. Jeśli po prawej wtedy są prawe. Trzeba pamiętać o tym, żeby zawsze sprawdzając kierunek patrzeć na zawiasy. To czy mają otwierać się do środka czy na zewnątrz jest już Waszą indywidualną preferencją oraz jest zależne od ustawienia mebli i rozkładu korytarza. Należy jednak pamiętać, że architekci i producenci drzwi nie zalecają, żeby drzwi do łazienki otwierały się do środka.
- Ościeżnica stała czy regulowana?
By odpowiedzieć sobie na pytanie jaką ościeżnicę wybrać, trzeba dobrze się przyjrzeć naszym otworom montażowym. Ościeżnice regulowane charakteryzują się tym, że obejmuje ścianę z obu stron – nie musimy się martwić obrabianiem i wykańczaniem muru po montażu- wszystko jest zrobione „na gotowo”. Z ościeżnicą stałą jest niestety więcej zabawy. Po montażu ościeżnicy musimy zaszpachlować i pomalować część muru, której ościeżnica nie zakrywa. Czasem jest tak, że nie da się zamontować ościeżnicy regulowanej bo na przykład z jednej strony mamy gładką ścianę – jest to wtedy fizycznie niemożliwe bo ościeżnica nie ma czego „objąć”. Jeśli jednak mamy standardowe otwory lepiej zdecydować się na obejmę regulowaną –może jest droższa niż stała, ale jest szybsza i łatwiejsza w montażu oraz prezentuje się dużo bardziej elegancko i spektakularnie.
- Model
Skoro już wiemy czy chcemy drzwi modułowe czy płaskie, czy na ościeżnicy stałej czy regulowanej należy wybrać model drzwi. Na rynku mamy szeroką gamę modeli do wyboru – producenci prześcigają się w coraz to nowszych modelach. Z podłużnymi szybkami, poziomymi, w dwu kolorowych szybkach, w szybach mniejszych, większych. Przede wszystkim należy pamiętać o przepuszczaniu światła. Jeśli mamy małe okna czy na przykład ciemny korytarz – lepiej zdecydować się na większe przeszklenie. Natomiast jeśli mamy otwartą przestrzeń możemy wybrać drzwi pełne lub z mniejszym przeszkleniem.
Oprócz tego przy wyborze modelu należy zastanowić się nad koncepcją mieszkania. Jeśli zależy nam na loftowym, industrialnym klimacie – wybierzmy drzwi w naturalnym drewnianym kolorze z czarnymi dodatkami. Proponujemy na przykład – skrzydło w kolorze drewnianym a ościeżnicę czarną. Dzięki temu drzwi będą ozdobą samą w sobie i nadadzą dodatkowy klimat. Jeśli mamy natomiast w planach jasne wnętrze w stylu glamour zdecydujmy się na białe drzwi z przeszkleniem, które dodadzą wnętrzu elegancji i stylu.
- Wentylacja w łazience
Przy wyborze drzwi do łazienki należy pamiętać o dobrej wentylacji. Drzwi do łazienki nie mogą być szczelne. Rozwiązania jakie proponują producenci to kratki wentylacyjne, tuleje wentylacyjne oraz podcięcie wentylacyjne. Kratki wentylacyjne to mało estetyczne rozwiązanie z którego producenci rezygnują. Nie wyglądają one estetycznie i są trudne w utrzymaniu czystości. Tuleje to okrągłe otwory w drzwiach które zabezpiecza się plastikowymi osłonkami lub mosiężnymi. Najbardziej modne i estetyczne rozwiązanie, to podcięcie wentylacyjne – od spodu drzwi wycinana jest szpara o szerokości ok. 3 cm. Taki sposób wentylacji nie tylko wygląda ładniej, ale jest również w tej samej cenie co tuleje. Wybór wydaje się więc dosyć oczywisty 😊
- Zamki
Standardowe zamki jakie są zazwyczaj montowane w domach czy mieszkaniach to zamek na zwykły klucz oraz zamek WC czyli taki z motylkiem od wewnętrznej strony. Jeśli natomiast macie w domu pokój do którego nie chcecie, żeby ktokolwiek miał dostęp – można wybrać zamek na wkładkę patentową – czyli taką jak do drzwi zewnętrznych. Zamek w drzwiach dostosowany do montażu wkładki jest wliczony w cenę, ale wkładkę trzeba kupić osobno. Oprócz tego producenci proponują coś takiego jak zamek oszczędnościowy. Na czym polega? Jest to po prostu brak nawiertu na zamek, wkładkę czy zamek WC. Montujemy wtedy klamkę i tyle. Brak jakichkolwiek szyldów. To rozwiązanie dla osób, które i tak nigdy nie zamyka drzwi na klucz. Trzeba tylko pamiętać, że mimo braku potrzeby zamków na klucz – zamki na WC są dosyć potrzebne – jeśli mamy więc obok siebie trzy sztuki drzwi – w tym jedne do łazienki, które jako jedyne mają szyld dolny – koncepcja estetyczna może być zaburzona. Dlatego przy wyborze zamka oszczędnościowego trzeba to dobrze przemyśleć.
- Klamki
Klamki są tematem, który zazwyczaj traktowany jest po macoszemu. Pierwsza lepsza i najlepiej najtańsza. Klamka może być jednak ozdobą nie tylko drzwi, ale i mieszkania i najlepiej wygląda kiedy jest spójna z dodatkami we wnętrzu. Kiedy mamy industrialne wnętrze i czarne dodatki – najlepiej sprawdzi się czarna klamka, która świetnie wygląda i na drzwiach w okleinie drewnopodobnej jak i na drzwiach w kolorze białym. Jeśli planujemy wnętrze w stylu glamour i zamierzamy kupować złote – modne w tym sezonie – dodatki – wtedy klamki w kolorze złotym na białych drzwiach będą pasowały idealnie! Przy wnętrzu bardziej klasycznym oczywistym jest, że nie zdecydujemy się na nowoczesną prostokątną klamkę. Dlatego należy to dobrze przemyśleć i dopasować do wnętrza.
- Detale – osłonki na zawiasy
Standardowe zawiasy w drzwiach przylgowych mają kolor srebrny. I o ile mamy srebrną klamkę to nie będą się rzucać w oczy i będzie to wyglądać całkiem dobrze. Jednak jeśli mamy klamkę złotą czy czarną to warto zainwestować w osłonki na zawiasy w odpowiednim kolorze. Zamyka to koncepcję i sprawia, że jest ona spójna. Jest to taki detal, który jest taką wisienką na torcie. 😊